Dywersyfikacja inwestycji

Jednym z kluczowych pojęć związanych z inwestowaniem środków pieniężnych jest dywersyfikacja wszystkich inwestycji. Inwestowanie w jeden instrument finansowy mający przynosić zyski może być co prawda bardzo opłacalne, jednak w dłuższej perspektywie czasowej wiąże się z olbrzymim ryzykiem utraty wszystkich zainwestowanych środków. Jak dywersyfikować nasze inwestycje aby mieć pewność zwrotu przynajmniej sumy zainwestowanej?

Inwestowanie to ryzyko!

Już na samym początku musimy sobie uświadomić, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty całości zainwestowanych środków finansowych. Jedne inwestycje wiążą się co prawda ze znacznie wyższym współczynnikiem ryzyka, ale dają nam szansę zarobienia znacznie wyższych pieniędzy. Złotym środkiem jest właśnie dywersyfikacja własnych inwestycji, która sprawi, że nawet przy inwestycji w bardzo ryzykowne przedsięwzięcia będziemy mieli szansę na uratowanie chociaż części zainwestowanych przez nas pieniędzy czy nawet uzyskania zysków z innych inwestycji rozpatrywanych całościowo.

Na czym polega dywersyfikacja?

Dywersyfikacja inwestycji to inwestycja w kilka różnych przedsięwzięć – począwszy od inwestycji w obligacje Skarbu Państwa, a skończywszy na inwestycji na giełdzie w spółki, które dopiero co wystartowały na danym parkiecie. Wbrew pozorom nie ma tutaj jednak jednego złotego podziału, którego powinniśmy się trzymać. Przyjmuje się jedynie, że im bardziej nasz portfel inwestycyjny jest różnorodny, tym możemy być bezpieczniejsi o nasze zasoby finansowe – nawet jeżeli zaczną się spadki na giełdzie to ominą one inne zainwestowane pieniądze i odwrotnie.

Przede wszystkim chłodna kalkulacja, a nie kierowanie się emocjami!
Podsumowując, inwestować możemy we wszystko, co naszym zdaniem przyniesie określone zyski. Pamiętajmy jednak o tym, że inwestowanie wymaga przede wszystkim myślenia i chłodnej kalkulacji, a nie kierowania się uczuciami i emocjami. Co prawda intuicja jest czasami i w tej dziedzinie potrzebna, to jednak nie powinna być ona podstawą do inwestowania dużych pieniędzy – na takiej samej zasadzie możemy zainwestować kilka złotych w kupon na loterii – przynajmniej potencjalne zyski będą znacznie większe, ale szansa straty taka sama!

Separator image Posted in Biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *