Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się często, komu powierzyć prowadzenie księgowości w swojej firmie. Nie każdy może sobie pozwolić na zatrudnienie w swoim przedsiębiorstwie księgowej. Jeśli nie chcemy sami dbać o rozliczenia z urzędem skarbowym, warto w takim wypadku odwiedzić biuro rachunkowe.
Wybierając biuro rachunkowe, musimy najpierw bardzo dokładnie zastanowić się, na czym szczególnie nam zależy. Bardzo wiele firm oferujących usługi tego typu reklamuje się jako te najbardziej rzetelne i profesjonalne. Skąd mamy wiedzieć, że nie są to tylko puste zapewnienia? Co koniecznie powinien przed rozpoczęciem takiej współpracy sprawdzić przedsiębiorca, który chce skorzystać z usług biura rachunkowego?

Poszukiwania można zacząć od tego, żeby sprawdzić, czy firma, której chcemy powierzyć prowadzenie księgowości ma licencję doradcy podatkowego oraz specjalny certyfikat księgowy, które przed deregulacją zawodu księgowego wydawane były przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja prawa w 2014 pozwoliła na prowadzenie takiej działalności bez dodatkowych wymogów formalnych ani specjalnych uprawnień, niemniej jednak doświadczony księgowy, który swoje biuro prowadzi dłużej niż 2 lata, z pewnością taki dokument powinien posiadać.

Dziś certyfikat Ministerstwa Finansów nie jest już potrzebny do wykonywania zawodu księgowego. Ostatnie certyfikaty były wydawane przed 10 sierpnia 2014 roku, warto jednak pamiętać, że taki dokument jednoznacznie potwierdza, że przedstawiciele biura rachunkowego, z którym mamy zamiar współpracować mają nie tylko wymaganą w rachunkowości wiedzę i stosowne wykształcenie, ale również co najmniej 2-letnią praktykę w księgowości. Biorąc pod uwagę również czas, który minął od wydania dokumentu, możemy mieć pewność, że osoba, która może się takim certyfikatem poszczycić, aktywnie pracuje w zawodzie księgowego od co najmniej 4 lat.

Przez ten czas, dobry księgowy z pewnością zdążył już zebrać również odpowiednie referencje, zawsze warto więc popytać wśród znajomych przedsiębiorców, czy nie mogą nam polecić odpowiedniego biura rachunkowego.

Czytaj więcej na: http://www.ed-pro.pl/kadry-i-place/

Separator image Posted in Biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *