Motywacja pracowników – co może wpłynąć na lepszą motywację do pracy?

Motywowanie pracowników to niełatwe zadanie, o czym wie każdy szef i menadżer. Warto zapomnieć o stereotypowych zasadach i zastosować nowe, by zobaczyć pozytywne wyniki. Wbrew pozorom, jak pokazują badania, pochwała jedynie w postaci finansowej niekoniecznie przyniesie oczekiwany efekt.

Pracownicy cenią również docenianie na co dzień. Nie jest prawdą, że zbyt często wyrażane uznanie przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Pracownik powinien czuć, że jego praca przynosi oczekiwane rezultaty i jest ważna, w przeciwnym razie przestanie się starać.

Motywowanie pracowników w Polsce

W Polsce system motywacji nadal opiera się jedynie na premiach i awansach związanych z podwyżkami. Uważa się, że szkolenia motywujące oraz częste pochwały nie przyniosą rezultatów, a mogą zniszczyć dotychczas wypracowane reguły. Może jednak warto wypróbować kilka nowych zasad i docenić efekty.

Co motywuje najbardziej?

Wiele osób bardziej ceni podwyżkę niż awans, a najbardziej motywująca jest regularna wypłata bez opóźnień – czyli norma, która powinna istnieć w każdym przedsiębiorstwie. Nie oznacza to jednak, że to jedyny czynnik, jaki należy brać pod uwagę. Istotne są także jasne zasady dotyczące podwyżek i ewentualnych kar. Warto uświadomić sobie jednak, że również werbalne pochwały mogą zdziałać bardzo wiele, zwłaszcza w momencie, gdy powyższe zasady są jak najbardziej przestrzegane.

Osoba nadzorująca pracowników powinna wiedzieć, co potrafi dany pracownik. W ten sposób można nie tylko w pełni wykorzystać jego wiedzę, ale dopingować go do lepszego wykonywania obowiązków – jeśli potrafi z sukcesem zakończyć dane zadanie, to może zmotywować go do dalszych wysiłków. Codzienna lub choćby cotygodniowa rozmowa z każdym pracownikiem z osobna na temat pracy może być bardzo pomocna.

Jak motywować pracownika?

Obecnie nadal pokutuje przekonanie, że jedynie tak zwana motywacja negatywna może sprawić, iż pracownik przestanie popełniać błędy i zacznie prawidłowo wykonywać swoją pracę. Tymczasem coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, iż jeśli działania danej osoby nie były docenione, to przestanie ona wykonywać dobrze swoje obowiązki. W ten sposób praca zostanie zauważona, choć menadżer będzie raczej niezadowolony z takiego obrotu sprawy. Lepiej więc postawić na motywację pozytywną. Zauważać osiągnięcia i jeśli to możliwe, przemilczać drobne błędy. Dobrze jest jednak w ogóle zwracać uwagę na poczynania pracownika. Wielu osobom da to pewność, że ich działania są istotne dla firmy i warto się starać, by otrzymać nagrodę.

Motywację pozytywną można wprowadzać stopniowo – to pomoże ustrzec się błędów, ponieważ nie każdy pracownik będzie tak samo reagował na taką zmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *