Okleina – sposób na odnowienie starych mebli

Wszystkie meble z czasem ulegają zniszczeniu. Ciekawym i prostym sposobem na ich odnowienie jest wykorzystanie różnego rodzaju oklein.Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga zdolności plastycznych. Najważniejsza jest precyzja i dobry pomysł.
Odpowiednio dobrana okleina na meble nada nowego życia starym szafkom i komodom. W sklepach skorzystać można z wzorników folii samoprzylepnych. Jest to sposób na odświeżenie mebli i nadanie im zupełnie nowej kolorystyki. Przed przystąpieniem do klejenia należy jednak dokładnie oczyścić powierzchnię mebli, które mają zostać oklejone. Wybrana folia może charakteryzować się mniejsza lub większą trwałością.

Wytrzymałe i trudniej usuwalne folie posiadają warstwę kleju na spodzie, drugi rodzaj nakłada się na meble przy pomocy zwykłego spryskiwacza z wodą. Samo naklejanie wymaga przede wszystkim precyzji i staranności. Najważniejszym elementem jest niedopuszczanie do powstania pęcherzyków powietrza, które spowodują przedwczesne odklejenie się folii. Na meble nakleić można także specjalną tapetę. Ja z kolei nakłada się przy użyciu przeznaczonego do tego celu kleju. Różnokolorowe i wzorzyste tapety są dobrym pomysłem w przypadku mebli posiadających niezbyt jednolitą powierzchnię. Jednak nie tak łatwo jest ją wówczas nakleić.

Podczas oklejania należy pamiętać przede wszystkim o oczyszczeniu i odpowiednim odtłuszczeniu oklejanej powierzchni. Na surowe meble warto nałożyć np. bazę akrylową. Samo oklejanie wymaga staranności i precyzji. Warto poprosić o pomoc druga osobę, która będzie np. odcinała zbędne kawałki okleiny. Naklejane powierzchnie nie mogą być zbyt duże, gdyż wówczas nie trudno o powstanie pęcherzyków powietrza.

Efektowny rezultat może dać także oklejanie mebli techniką decoupage’u. Wbrew pozorom nie jest ona zbyt skomplikowana. Polega ona na wycinaniu gotowych wzorów, zwykle papierowych. Po przyłożeniu ich do powierzchni są one pokrywane lakierem w taki sposób, aby scaliły się idealnie z powierzchnią mebla. Powstaje w ten sposób piękny motyw lub wzór. Można wykonać dzięki temu naprawdę niepowtarzalne meble.

Decoupage ma istotne zalety. Przede wszystkim efekt jest bardzo trwały i efektowny, choć sama metoda jest stosunkowo czasochłonna. Do wyklejania można użyć także np. ciekawym gazet i czasopism.
Wówczas końcowy efekt będzie na pewno niepowtarzalny i niezwykle oryginalny. Tak odnowione meble mogą stworzyć niepowtarzalny charakter w danym pomieszczeniu. Zwłaszcza jeśli zostaną połączone z ciekawymi dodatkami i akcesoriami.

Separator image Posted in Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *