Świąteczne porządki – jak się za nie zabrać?

Czysty i przytulny dom to dla wielu osób niedościgniony ideał, który wydaje się coraz bardziej odległy. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym patrzymy na niego bardziej krytycznie, starając się, by w tym wyjątkowym czasie pachniał świeżością, a z różnych zakamarków nie spoglądał na nas kurz. Z drugiej strony sprzątanie w domu kojarzy się z morderczą i niestety syzyfową pracą, która ani nie ma końca, ani też nie przynosi spodziewanych efektów. Czy rzeczywiście przedświąteczne porządki muszą odbierać nam radość przygotowań i sprawiać, że w kulminacyjnym momencie wyglądamy jak własny cień?

Po pierwsze — harmonogram

Absolutnie nie! Zwycięstwo nad domowym bałaganem osiągniemy szybciej i prościej niż mogłoby się wydawać. Kluczem jest dobrze opracowana strategia. Osoby, które nie lubią regularnych i generalnych porządków, poradzą sobie z nimi bez niepotrzebnych nerwów. Zanim złapiesz za ścierkę, odkurzacz i wyrzucisz wszystko z szaf, stwórz swój indywidualny harmonogram, dostosowany do twoich codziennych zajęć i sił. Początek wyzwania zaplanuj na miesiąc przed świętami.

Po drugie – co w szafie piszczy

Szafy, półki i schowki potrafią być jak sejf pełen tajemnic. Odkładamy w nich dosłownie wszystko – stare spodnie, w których ostatni raz paradowaliśmy wieki temu, garnki z upartą spalenizną czy zabawki, z których dziecko dawno wyrosło. Chłodnym okiem oceń, które rzeczy są bezspornie potrzebne, czyli są często używane, a resztę oddaj lub wyrzuć. Przed ponownym włożeniem rzeczy, przetrzyj wnętrza z kurzu i powieś pachnące zawieszki. Przy okazji zobacz, w jakim stanie i ilości są świąteczne ozdoby.

Po trzecie – góra, dół

Prosta zasada mówi, że sprzątamy od góry do dołu i absolutnie tego się trzymajmy. Zatłuszczoną lub zachlapaną glazurę myjemy wodą z detergentem i przecieramy suchą, miękką ściereczką. Dobrym pomysłem jest także użycie mieszanki wody z octem i odrobiną płynu – mikstura poradzi sobie dosłownie z wszystkim, a przy okazji glazura będzie błyszcząca jak nigdy wcześniej. Emaliowane ściany czyścimy szczotką owiniętą flanelową szmatką, omiatając najpierw sufit, potem ściany. Ściany z tapetami (zmywalnymi) możemy przetrzeć wilgotną gąbką i wycieramy do sucha. Pamiętajmy, że zarówno lampy, obrazy, jak i kaloryfery także wymagają naszej ingerencji.

Po czwarte – meble i inne dodatki

Pamiętamy czasy, w których nasze mamy i babki z uporem maniaka wyciągały niepomne kryształy i myły je, a potem czekały aż zabłysną ? Nas też to nie ominie. Co prawa, w niewielu domach są stricte kryształowe bibeloty, ale jest znacznie więcej innych. Ten etap wymaga poświęcenia kilku dni. Myjemy wszystkie sprzęty domowe tj. lodówka, ekspres, piec, szafkę, komodę, drzwi. Wyciągamy wszystkie książki, odkurzamy, a wnętrze regału myjemy. Słowem, czyścimy wszystko, co znajduje się w zasięgu naszego wzroku.

Po piąte – okna

Porzućmy mit, że sprzątanie w domu swoją drogą, ale okna muszą być umyte najlepiej w wigilijny poranek. Nic się im nie stanie, jeśli sięgną po ten zaszczyt w połowie grudnia. Oczywiście, pogoda musi nam sprzyjać. Mycie ich w mroźny dzień skończy się wyłącznie katastrofą. Do okien zaliczamy także rolety materiałowe, zewnętrzne, karnisze. Na koniec wieszamy świeże firanki.

Po szóste – gruntownie o podłogach

Zanim przystąpimy do szorowania na kolanach, zaopatrzmy się we właściwe środki czystości. Te wyręczą nas z tej niewygodnej pozycji i pozwolą na oszczędność naszego czasu. Dodatkowo, w łazience wyczyścimy fugi – najlepszym, choć czasochłonnym sposobem jest posypanie ich sodą oczyszczoną i spryskanie octem, a po kilkudziesięciu minutach wyszorowanie ich szczoteczką. Nie zapomnijmy o dywanach, które powinny być przynajmniej wytrzepane, a w przypadku zastraszającego stanu – wyprane. Na tym etapie czyścimy także obicia kanap, sof i krzeseł.

Po siódme – same przyjemności

Dotarliśmy do momentu, w którym sprzątanie w domu przeszło do udanej rewolucji. Teraz możemy rozkoszować się przygotowaniem świątecznego stołu oraz dekoracji. W wigilijny poranek wystarczy już przetrzeć kurze i można cieszyć się z błyszczącego i pachnącego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *