Jak planować domowy budżet? Poradnik dla każdego

Jeśli chcemy dobrze gospodarować swoimi zasobami pieniężnymi, musimy nauczyć się planowania domowym budżetem. Czas, który poświęcimy na tą czynność, nigdy nie będzie czasem straconym. Być może to właśnie planowanie pozwoli nam na dłuższą metę sporo zaoszczędzić. Uchronimy się również przed sytuacjami, w których nasz domowy budżet znacząco by się zmniejszył.

Policz dochody i wydatki

Podstawowymi pozycjami w takim planie są dochody i wydatki. Należy tutaj dążyć do sytuacji, w której druga suma nie przewyższy pierwszej. Jeśli nasz bilans będzie zerowy, zapewnimy sobie jedynie normalne życie. Tylko stała nadwyżka dochodów na dłuższą metę pozwoli nam zaoszczędzić.

Opracuj harmonogram

Najlepiej planować domowy budżet w systemie miesięcznym. Najczęściej to właśnie w takim cyklu otrzymujemy swoje wynagrodzenie i dokonujemy pewnych opłat. Wszystkie wydatki porównujmy jednak w perspektywie rocznej. Tym bardziej, jeśli regularnie kupujemy rzeczy na raty. To one miesięcznie nie będą nas zbyt dużo kosztować, jednak w skali roku mogą być sporymi sumami.

Bądź dokładny

Gdy wyliczamy swoje dochody, pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem ich nie zaokrąglać. Lepiej czasem zaniżyć swoje wynagrodzenie, niż później się rozczarować. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy za dane zlecenie otrzymamy pieniądze, nie wpisujmy go do swoich przychodów. Takie nieprzewidziane sytuacje lepiej po prostu pominąć. Zawsze możemy je później dopisać do kolejnego miesiąca, gdy już otrzymamy wynagrodzenie. Do swojego planu wpisujmy zarówno swoje dochody, jak i pensję współmałżonka. To będzie kompletny, domowy budżet.

Jeśli mamy zamiar wypełnić pozycję wydatków, musimy się do tego przygotować. Przez kilka miesięcy regularnie zapisujmy wszystkie, wydane pieniądze. Notujmy także niewielkie kwoty, bo każda może mieć znaczenie. Na podstawie tych obliczeń będziemy mogli ustalić, ile pieniędzy wydajemy średnio każdego miesiąca. Pamiętajmy jednak, że nasze planowanie nie może być zbyt rygorystyczne. To oczywiste, że czasem niespodziewanie musimy wydać trochę więcej pieniędzy, więc nie należy się tym zamartwiać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *