Oszczędzanie „w skarpecie” – wady i zalety

Od małego uczymy się, że pieniądze to pojęcie względne – raz są, a raz ich nie ma. W związku z tym, aby zawsze były i nigdy ich nie brakowało, nawet kilkulatki uczą się, że należy pozbywać się swoich pokus i systematycznie odkładać niewielkie kwoty do świnki skarbonki.

Jak oszczędzać?

Tak naprawdę takie sposoby na oszczędzanie są dość staromodne i promowano je intensywnie wówczas, gdy bankowość nie była jeszcze tak popularna i dostępna, więc mało kto mógł inwestować w lokaty czy fundusze. Dziś bankowcy i ekonomiści odradzają zdecydowanie trzymanie pieniędzy w skarpecie – ponieważ generuje to ryzyko kradzieży, zniszczenia w wyniku pożaru czy powodzi, lub spadku wartości na skutek inflacji. To najważniejsze wady oszczędzania przez lata do skarpety. Wciąż jednak jest to najlepszy sposób na nauczenie dziecka oszczędności.

Kilka porad

Gdy nie mamy jeszcze możliwości zarabiania, bazujemy na tym, co otrzymamy od innych. Są to niewielkie kwoty, z których część powinna lądować do skarbonki. Po kilku miesiącach lub nawet latach można uzbierać przyzwoitą sumę na jakąś zachciankę. Taki sposób oszczędzania pozwala stale kontrolować ilość wpływającej gotówki i widzieć namacalne efekty oszczędzania, co działa motywująco. Również dorośli, zarabiający ludzie oszczędzają w ten prosty sposób drobne pieniądze (na przykład resztę z zakupów), gdy chcą zebrać pewną pulę na określony cel – na przykład nowy rower lub na drobne wydatki podczas wycieczki w góry. Jeśli nasze cele są krótkoterminowe, a ewentualna strata odłożonej sumy nie będzie tak bolesna jak na przykład utrata kilkutysięcznych oszczędności na lokacie, wówczas takie sposoby na oszczędzanie mają sens.

Niestety, wiele osób ze starszego pokolenia całymi latami gromadziło majątek w bieliźniarce, odkładając tam każdy grosz, co jest smutną pozostałością po ciężkich czasach, gdy jedynie oszczędności mogły pozwolić na przeżycie. W rezultacie, starsi ludzie często tracili dorobek swojego życia, który już dawno mogli poświęcić na coś kosztownego przez kradzież czy zalanie mieszkania. Warto więc nauczyć swoich dziadków, że włożenie oszczędności do banku nie spowoduje utraty pieniędzy, a wręcz przeciwnie – zapobiegnie ich utracie, a korzystanie z nich wcale nie jest takie skomplikowane.

1 Comment

Add Yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *