Pierwszy dzień na siłowni – jak się zachować?

W ciągu ostatnich lat siłownie stały się bardzo popularne. Wiele osób jednak wciąż nie wie, jak z nich prawidłowo korzystać. Dla początkujących sportowców najcięższy jest pierwszy dzień. Warto więc zapoznać się przed nim z podstawowymi zasadami zachowania na siłowni. Są one bardzo proste.

Jak się przygotować?

W torbie sportowej koniecznie musi znaleźć się strój sportowy oraz buty na zmianę. Każda siłownia jest wyposażona w szatnie oraz prysznice. Można z nich skorzystać zaraz po treningu. Warto również wziąć ze sobą mały ręcznik. Należy do kłaść na maszyny do ćwiczeń, aby ich nie zabrudzić. Na siłowni przyda się również butelka z wodą. A jeśli ćwiczenia mają być przyjemne, warto wziąć ze sobą mały odtwarzacz muzyki oraz wygodne słuchawki.

Jak ćwiczyć na siłowni?

Osoby początkujące bardzo często od razu „rzucają” się na wszystkie maszyny i sięgają po ogromne ciężary. Pierwszy dzień powinien być jednak zapoznawczy. Podczas niego warto przejść się po całej siłowni i zobaczyć, co się w niej znajduje. Można również poprosić o pomoc obsługę danej placówki. To ona objaśnia ćwiczącym, jak korzystać z danych maszyn. Warto sprawdzić każdą z nich i zobaczyć, jaką partię ciała dzięki niej się ćwiczy. Dopiero później w domu należy dopasować do siebie odpowiedni plan treningowy.

Jak się zachowywać?

Po przyjściu do szatni należy się przywitać. Jeśli siłownia jest niewielka, można podać pozostałym osobom rękę. Podczas samego treningu nie należy przeszkadzać innym ćwiczącym. Gdy na siłowni jest sporo osób, nie powinno się zajmować dwóch maszyn np. ręcznikiem. Zamiast tego można dogadać się z innymi i wymieniać się danymi przyrządami. Przy tym warto delikatnie obserwować zaawansowanych. To u nich można podpatrzeć najlepszą technikę wykonywania ćwiczeń.

Pierwszy dzień w każdym miejscu jest dość ciężki. Zanim więc wybierzemy się na siłownię, zapoznajmy się z ogólnymi zasadami, które panują w tym miejscu. Po pewnym czasie na pewno przyzwyczaimy się do nowej placówki i wykorzystamy ją w stu procentach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *