Przyczyny i przebieg atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych – dotyka niemal 20% społeczeństwa i według wielu statystyk z każdym rokiem będzie atakować coraz większy odsetek ludności. Dotychczas nie wynaleziono skutecznej terapii na to schorzenie, a jedną z podstawowych metod leczenia jest łagodzenie objawów choroby. I chociaż z czasem schorzenie może przebiegać coraz mniej gwałtownie, a objawy mogą być coraz mniej dokuczliwe, to jednak choroby nie da się wyleczyć w sposób całkowity.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Nie ulega wątpliwości, iż atopowe zapalenie skóry jest jedną z chorób cywilizacyjnych i dotyka głównie mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych – przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Do dzisiaj nie określono jednoznacznych przyczyn występowania choroby, chociaż – co należy podkreślić – naukowcy i lekarze posiadają coraz większą wiedzę na temat czynników sprzyjających pojawieniu się tego schorzenia. Wśród głównych przyczyn atopowego zapalenia skóry wymienia się:
– czynniki genetyczne (nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, który w specyficzny sposób reaguje na różnorodne alergeny; w przypadku występowania w rodzinie astmy, egzemy i innych chorób skóry ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry jest znacznie większe),
– czynniki środowiskowe (zanieczyszczone środowisko lub pewne warunki klimatyczne mogą w znaczący sposób zwiększać ryzyko wystąpienia choroby),
– alergie pokarmowe (czyli uczulenie na pewne produkty spożywcze).

Dodatkowo naukowcy stwierdzili, iż istnieją pewne czynniki, które wprawdzie nie wywołują choroby w sposób bezpośredni, ale mogą w znaczący sposób przyczynić się do nasilenia jej objawów. W tym przypadku szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe napięcie i stres oraz używanie niewłaściwych kosmetyków.

Objawy i przebieg atopowego zapalenia skóry

Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry należy swędzenie, zaczerwienie i suchość skóry oraz występowanie zróżnicowanych zmian skórnych (na przykład w postaci krostek lub grudek). Jednak sam przebieg choroby może być bardzo zróżnicowany – w zależności od jej rodzaju i wieku pacjenta. W przypadku fazy ostrej cechą charakterystyczną jest duży rumień oraz wszechogarniający świąd, który w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dodatkowo na powierzchni skóry pojawiają się grudki, strupki i ropiejące ranki, które zwiększają ryzyko wystąpienia innych infekcji (na przykład opryszczki, gronkowca lub grzybicy). Natomiast faza przewlekła atopowego zapalenia skóry charakteryzuje się wysokim stopniem świądu (podobnie jak w przypadku postaci ostrej), nadmiernym rogowaceniem skóry oraz silnym złuszczaniem naskórka.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż objawy atopowego zapalenia skóry mogą zmieniać się wraz z wiekiem. W okresie niemowlęcym pojawia się przede wszystkim suchość i szorstkość skóry oraz grudki, strupy i nadżerki, które są umiejscowione zwłaszcza na twarzy, szyi i tułowiu. W przypadku starszych dzieci (od 3 do 11 lat) zaczynają pojawiać się grudki i zgrubiałe blaszki (często na skutek drapania), a zmiany skórne obejmują przede wszystkim ręce, stopy oraz zgięcia łokciowe i podkolanowe. Pot, otarcia i wszelkie urazy utrudniają gojenie się ran i powodują wtórne zakażenia bakteryjnie, co znacznie utrudnia leczenie choroby. Natomiast w wieku dorosłym choroba charakteryzuje się szorstkością, suchością, zgrubieniem oraz zbrązowieniem skóry. W niektórych przypadkach mogą pojawić się krwiste strupy oraz rozległe liszaje, które występują na wielu obszarach skórnych – twarzy, ramionach, plecach, kończynach oraz palcach. W wieku dorosłym choroba wykazuje tendencję do nasileń i remisji, ale jednocześnie przechodzi w stan przewlekły, co w praktyce oznacza, iż osoba chora musi się z nią borykać już do końca życia. Bez względu na wiek osoby chorej i przebieg schorzenia, to podstawowym i niezmiennym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, który w wielu przypadkach utrudnia normalne funkcjonowanie i wywołuje zmęczenie oraz drażliwość.

Atopowe zapalenie skóry to niezwykle uciążliwe schorzenie. Objawy towarzyszące chorobie są nieprzyjemne i nieestetyczne. Dlatego już przy pierwszym podejrzeniu wystąpienia atopowego zapalenia skóry należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednią terapię.

Więcej informacji o Atopowym Zapaleniu Skóry znajdziesz na http://febumed.pl/oferta/dermatologia/atopowe-zapalenie-skory/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *